Blog

Upcycling mi? O Da ne?

Yıllardır çevreye destek olmak, gelecek nesillere daha sürdürülebilir yaşam bırakmak için geri dönüşümü destekliyor ve bu amaçla çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Şimdi ise öğrendik ki bir de ileri dönüşüm varmış. Peki nedir ileri dönüşüm, yani daha havalı ismi ile upcycling?

Upcycling aslında 1930’lardan bu yana hayatımızda olan bir yaklaşım. Hepimizin bildiği geri dönüşümün bir uzantısı diyebiliriz. Aslında günün sonunda bu yaklaşımların hepsi daha sürdürülebilir bir dünya için yapmamız gerekenler çatısı altında buluşuyor.

Geri dönüşüm kullandığımız malzemelerin tekrar bir işlemden geçirilerek yeni ürünler üretilebilmesi için gerekli olan hammaddeye dönüştürülmesi sürecidir. Yani atıkların yeniden kullanılabilecek hammaddeler haline gelmesidir. Örneğin plastik şişeler, ya da kağıtların bu ürünlerin tekrar üretilmesi için hammadde olarak kullanılması. İleri dönüşüm ise artık kullanmadığınız herhangi bir malzemenin/ ürünün esas kullanım amacından farklı olarak daha yüksek değerde başka bir ürün olarak kullanılması için dönüştürülmesidir. Yani ileri dönüşümün içinde yaratıcılık ve değer artışı vardır.

Bu noktada ileri dönüşümü sadece küçük bir ürün olarak düşünmemek gerekir. Mesela ABD’de bir tahıl ambarı ileri dönüşümle artık bir pansiyon olarak kullanıyor. Londra’da bir sığınak bir eve dönüştürülmüş. Kiliseden otele, hava araçları hangarından tatil köyüne birçok ileri dönüşüm örneği görmek mümkün.

İleri dönüşüm aynı zamanda malzemelerin faydalı ömrünü uzatır. Yani çevreye katkısı oldukça yüksektir. Upcycling tasarruf sağlar, doğaya bıraktığımız çöpün azalmasına katkıda bulunur (yeniden kullanım). Dahası benzersiz ürünler ortaya çıkarır, yeniden değerlendirme ile fazla eşya kullanımını azaltır.

biContainer = İleri Dönüşüm

Yaşam mottosunu doğa ile iç içe bir yaşamdan alan biContainer’ın özünde ileri dönüşüm var. Çevreci, doğa dostu ve sürdürülebilir dünyaya katkı sağlamak için çalışan biContainer, uluslararası taşımacılık konteynerleri alıp yeniden değerlendiriyor.  Hem konteynerlerin kullanım ömürlerini uzatarak doğaya daha az çöp atılmasını sağlıyor. Hem daha değerli bir ürün olan modern konteyner ev üretiyor, hem de yaratıcılığı ile hayalinizdeki yeni yaşam alanınızı yaratıyor.

Her anlamda çevreci ve doğa dostu olmak için çalışan biContainerın varoluşunun temelinde bu değerler var. biContainer’da üretimden, hammaddeye, tasarımdan, lojistiğe kadar tüm aşamalarda hem geri dönüştürülmüş, hem ileri dönüştürülmüş hem de çevreci malzemeler kullanılır.

Yani kısaca “biContainer = İleri Dönüşüm” dür.

Bir Yorum Bırak

Arşiv

Whatsapp