Blog

Nedir Tiny House?

Son dönemde hepimizin hemen her yerde karşılaştığı tiny house kelimesinin Türkçe karşılığı “küçük ev”dir. Anlamları aynı olsa da tiny house akımının dünyada ve Türkiye’de çıkış noktaları birbirinden farklıdır. Türkiye’de “Tiny House” yani “küçük ev”ler daha çok hafta sonu dinlenme, şehirden uzaklaşma, iş yorgunluğunu atabilme, daha minimal bir yaşama geçmek amacıyla kullanılmaktadır. Dünyada ise tiny houselar mortage krizi sonrası insanların alternatif yaşam alanı olarak gördüğü ve kredi kullanmadan ev sahibi olmak için başvurdukları pratik bir çözümdür.

Hem Türkiye’de hem de dünyada tiny house yaklaşımının ortak paydası ise pratik olmasıdır. Gerek üretim gerek kurulum gerekse içinde yaşam anlamında küçük evler betonarme yapılara göre çok daha pratiktir.

Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin insanların tiny house tercih etmeleri üzerinde ciddi bir etkisi oldu. Tiny houseların istenirse taşınabilir olması insanlarda daha özgürleşme fikrini ve doğaya daha yakın hissetme arzusunu ortaya çıkardı. Şehir yaşamından bunalmış ve pandemi sebebiyle evde kalmak zorunda olanların sakin alanlarda yani doğada olma arzusu küçük evler ile gerçek olmaya başladı.

Kim pandemi de sıkılmadı ki? Hepimiz anlayamadığımız bir süreçten geçiyoruz. Bir çoğumuz için evdeki her ürün kalabalık yaratan birer nesne haline geldi. Minimal bir yaşama yönelme eğilimine giren kişilerin taşınabilir ev, daha uygun fiyatlı küçük konteyner ev kısacası “taşınan ev” fikri benliklerine iyice yerleşti.

Pandemi yaşanırken bir yandan da deprem gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldık. Hepimiz yaşanan her depremde bir kez daha yaşam alanlarımızı sorguladık ve depreme dayanıklı ev projelerine yöneldik. 2020 senesi boyunca geçtiğimiz sınavlar hepimizi tiny house akımının aslında farkında olmadan birer parçası haline getirdi.

Tiny house akımına katılım tüm bu sebeplerle daha da yoğunlaştı. Tiny house akımının mottosu haline gelen “daha az ile daha çok yaşam sevinci” de düşününce kulağa gayet etkileyici geliyor. İnsanların minimalist yaşam felsefesini benimsemesi, tiny house akımına ruhunu veren “özgürlük” ve yanında finansal kolaylık düşüncesi ile bu küçük evler hepimizi heyecanlandırıyor.

Tiny house özellikleri

Tiny house yani küçük evler birbirlerine benzeseler de kendi içlerinde iç-dış özellikleri ve teknik donanım bakımından  farklılıkları olan taşınabilir evlerdir. Taşınabilir ev kavramı üzerine biraz durmak gerekiyor. Taşınabilir ev demek her gün yeni bir yere gitmek değil elbette, eğer böyle bir isteğimiz varsa bizim için en iyi çözüm karavanlardır. Taşınabilir ev ise yeni bir araziye taşınmak istediğinizde kaplumbağa misali evinizi istediğiniz yere götürebilme şansına sahip olmaktır. Taşınabilir bir eve sahip olmanın en güzel yanı sevdiğiniz evi ve içindeki her şeyi alıp götürebilmek.

Peki konteyner ev tiny house mudur? Küçük ev anlamına gelen bu akım elbette konteyner evleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Konteyner evler taşınabilir ve istediğiniz yere götürülebilir evlerdir. Konteyner evler tiny house olarak nitelenen ve malzemesi bakımından diğer alternatiflere göre daha dayanıklı seçeneklerdir. Konteynerlerin taşıdığı yükler düşünüldüğünde aslında ne kadar dayanıklı bir ev sahibi olacağınızı tahmin edebilirsiniz.  

Konteyner evlerin üretilen konteynerlere göre farklı boyutları olabilir. Arzu ettiğiniz gibi evinizi tasarlamanız mümkün. Tiny houselarda en önemli detay ihtiyacın dışındaki ürünü elemek ve daha sade bir yaşama adım atmaktır. Bu noktada almak istediğiniz metrekareye sizler karar verecek ve yeni hayatınıza merhaba diyeceksiniz.

Tiny House

Evler küçük, hayaller büyük…

Tiny houseda sınır sizsiniz. İsterseniz tiny house’unuzun üzerinde kendinize ait bir bahçe kurabilir ve kendi ürünlerinizi yetiştirebilirsiniz. Küçük bir ev hayalinize elbette bir “rooftop farm” eklemek mümkün. Peki nedir bu “rooftop farm”? Konteyner evinizin üzerine planlanacak bir bahçe. Kulağa biraz ilginç geliyor değil mi? Küçük bir eviniz var ve bir de çıkabileceğiniz terasınızda bir bahçeniz. Aslında her şey ne kadar mümkün. Doğanın içinde terasınızda da küçük bir bahçe kurabilme hayali  ve de kendi kendine yetebilen doğa dostu bir taşınabilir eviniz olsun istemez misiniz? İşte tam olarak bizlerin bu işi sevgiyle yapıyor olmamızın temelleri burada kuruldu. Doğaya yakın olmak, daha sakin, dingin bir yaşama sahip olmak hayaliyle yola çıkıp bugün ileri dönüşüm (upcycle) ile taşınabilir küçük evler tasarlıyor ve bu hayalimize katılan tüm güzel insanlarla bu hayali büyütüyoruz. Hadi siz de bu hayali biContainer ile yaşayın…

Tiny House

Bir Yorum Bırak

Arşiv

Whatsapp