Blog

Arşiv

Güvenli yaşam alanları bize çok mu uzak?

Evet biliyoruz ki deprem ülkemizin bir gerçeği. Aslında hepimiz depremi biliyoruz ama bazen korktuğumuz için bazen bize bir şey olmaz diyerek depreme dayanıklı evler de yaşamıyor olmamıza rağmen önlemlerimizi yeteri kadar almıyoruz. Sadece deprem çantası hazırlamanın bizi depreme karşı koruyacağını ya da alacağımız önlemlerin ilkinin deprem çantası hazırlamak olduğunu düşünüyoruz. Maalesef unuttuğumuz acı bir gerçek var, eğer depremi sağ atlatamazsak deprem çantası bir işe yaramaz. 2020 yılında dünyada meydana gelen 6.5 ve üzeri şiddetindeki toplam 22 depremin yalnızca 5 tanesinde can kaybı yaşandı. Peki bizim yaşadığımızdan çok daha şiddetli depremlerde can kaybı neden daha az? Burada konu tabii ki yaşadığımız ya da içinde bulunduğumuz yapıların depreme dayanıklı olmasına geliyor.

Acaba yaşamak, çalışmak için riski az olan, depreme dayanıklı evler yapılması o kadar zor mu?

Cevap çok basit, hayır.

Tabii ki deprem yönetmeliğine göre yeni yapılan ya da kentsel dönüşüm ile yenilenen binalar var. Peki bunların dışında güvenli bir bina için alternatifimiz yok mu?

İşte tam da bu noktada konteyner evler karşımıza çıkıyor. Depreme dayanıklı olan bu evler, güvenli tercihlerimizden biri olabilir mi? Konteynerler gemilerde taşıma amaçlı kullanılmaktadır. Peki nasıl eve dönüşüp, bizim için güvenli bir yer haline geliyor? İçlerinde 28 tonluk yük taşıyan, 10 kat üst üste yüklenebilen konteynerler düşünün. Tabii ki ağırlık taşıma kapasiteleri ve dayanırlıkları çok fazla.

biContainer depreme karşı dayanıklı mı?

Konteyner yapılar betonarme bir yapının üzerine inşaat edilmezler, bu sağlamlığa katlayan bir unsurdur. Ayrıca konteyner evler yapım amaçları gereği mukavemetleri fazla olan malzemelerden üretilmiştir. Son olarak biContainer’ınızın yerini siz belirliyorsunuz, yani burada da bir avantajınız var. Kısacası evet, biContainer yapıları depreme karşı dayanıklıdır.

Şimdi doğanın tam ortasında güvenli bir ev olarak yaşayabileceğiniz ya da çalışabileceğiniz bir ofis olarak biContainer yapısı hayal edin. Keyifle ve güvenle böyle bir yaşam alanına sahip olmak için tek yapmanız gereken bize ulaşmak. Sağlıklı günler dileği ile…

Bir Yorum Bırak

Whatsapp